Atatürk babamla helalleşmek istedi

Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir, babasının Mustafa Kemal Atatürk’e suikast girişimine bulaştırılmak istendiğini ve bu yüzden idamla yargılandığını belirterek, “Mustafa Kemal hasta yatağındayken babamla görüşüp helalleşmek istemiş, ancak bu isteği babama haber verilmemiş” dedi.

Tarihi şahsiyetlere yönelik düzenlediği anma gecelerine bir yenisini daha ekleyen Afyonkarahisar Belediyesi, bu kez İstiklal Savaşı’nın önde gelen kahramanlarından olan Kazım Karabekir Paşa’yı andı. Afyonkarahisar Belediyesi’nin katkılarıyla Eğitimci-Yazar İhsan Akar tarafından düzenlenen anma programı, Eski Halk Eğitim Merkezi (RAM) Salonu’nda gerçekleştirildi. Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir’in babasının bilinmeyenlerini anlattığı geceye katılım yoğun oldu. Özellikle akademisyenler, eğitimciler ve öğrenciler programa büyük ilgi gösterdi.

Atatürk’ün 90 yıl önce verdiği röportaj

Konuşmasına Kazım Karabekir’in İstiklal Marşı yarışması için yazdığı ‘Türk Yılmaz’ şiirinde geçen ‘Cihan yıkılsa Türk yıkılmaz’ sözleriyle başlayan Timsal Karabekir, fotoğraflar ve anılar ışığında babasını anlattı. Askeri, siyasi ve aile hayatından yaşadığı acılara kadar tüm yönleriyle Kazım Karabekir’i anlatan Timsal Karabekir, bazı tarihi gerçekleri de katılımcılarla paylaştı.

[button link="#" size="small" target="self"]HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN![/button] 

Top