Çiğdem Çelen Yılmaz: “Yapımcı Ve Yönetmenler Oyunculuk Tecrübenizle İlgileniyor, Güzelliğinizle Değil”

 

Çiğdem-Çelen-YılmazGeçen haftaki yazımın altına not düşmüştüm güzel, sıcak, samimi ve oldukça hoş görülü bir oyuncuyla röportaj yapacağım diye… Evet işte o samimi ve güzel oyuncu ekranlardan tanıdığınız Çiğdem Çelen Yılmaz…. Çiçek Taksi ve İki Dünya Arasında adlı dizilerde ve bir çok tiyatro oyununda sahne almış bu güzide sanatçı bize evinin ve gönlünün kapılarını açtı. Onu takip eden, seven izleyicilerine ‘kendini’ anlattı. Merak edilenleri konuştuk, hayata bakış açısını paylaştık. 16 yıllık sahne deneyimine sahip olmasına rağmen yaşadığı zorluklara rağmen mesleğine olan sevginin ne derece olduğunu bu söyleşide göreceksiniz. Sizi daha fazla meraklandırmadan Çiğdem Çelen Yılmaz’ın sohbetiyle baş başa bırakıyorum

 

Çiğdem Çelen Yılmaz

Çiğdem Çelen Yılmaz

*Klasik bir soru ama biraz kendinizden ve yaptığınız işlerden bahseder misiniz?

Gayet sıradan bir insanım aslında, 8 yıldır evliyim, henüz bir çocuğum yok ve mütevazi bir yaşam sürüyorum. Doğayı hayvanları ve insanları seviyorum. Biraz manevi yönüm yüksek sanıyorum, genelde iç sesimle hareket ediyorum yani duygu insanıyım..

Ruhumu besleyen unsurları seviyorum. En başta huzur, sükûnet ve hoşgörü, güzel paylaşımlar, dostluklar ve felsefi sohbetler. Bir tek dedikodu yoruyor beni, birinin biri ile ya da birileri ile kişisel paylaşımlarını şikâyet tarzında anlatması ve onu dinlemek zorunda kalmak hiç hoşuma gitmiyor. Herkesin eşit miktarda söz sahibi olacağı bir paylaşım daha doğru geliyor. Böyle durumlarda seçme şansımı kullanıyor ve genelde dinlemeyi red ediyor ya da taraf tutmadan dinlemeyi yeğliyorum. İnandığım konularda da susmak yerine bire bir iletişim halinde ve saygı çerçevesinde sonuna kadar hakkımı arıyorum ama bu haklı çıkmak adına değil, tercihimi yapmak ve sorunu gün yüzüne çıkarmak adına oluyor bence… Benim kendi yaşam biçimime bakışım bu, ama dışarıya yansımamı bende bilemiyorum tabii (Gülüyor)

Çiğdem Çelen Yılmaz

Çiğdem Çelen Yılmaz

16 YILDIR SAHNEDEYİM

Yaptığım işlere gelirsek eğer;

Aslında ben bunları dillendirmeyi çok seven biri değilim ve maalesef hiçbir zaman kendimi iş anlamında iş verenler e sunarken, süsleyemedim. Genel tarzım; izlesinler ve oyunum ile değerlendirsinler oldu ama sorulduğu için kısaca geçeceğim.. Yaklaşık 16 yıl önce bu sektöre adım attım, tiyatro eğitimi almaya başladım ve sadece eğitimle kalmadı, eğitimim bitmeden sahneye de çıkmaya başladım. Çocuk oyunları, büyük oyunları ve turneler derken bir baktım ki tiyatro ve sahne   yaşam biçimim olmaya başlamış. O dilim içerisinde televizyon ile ilgili çalışmalarım da oldu, tabii fırsat oluşturabildikçe. Çünkü bu işle uğraşan herkes bilir ki, tiyatro çok kıskanç bir meslektir ve onu tercih ettiyseniz önceliğiniz daima o olmalıdır.

Hangi dizilerde rol aldınız?

Çiçek Taksi adlı bir dizi vardı bir dönem çok sevilen. Son sezonun da bende orada oynama fırsatı buldum ve O set de benim için yine bir okul niteliğindeydi. Çok mutlu çalıştım ve çok şey öğrendim diyebilirim.  Fırsat buldukça televizyon serüvenim de devam etti. Ta kİ;  İki Dünya Arasında yolculuğunu tamamlayıncaya kadar.

DİZİLER KİTLEYE HİTAP İÇİN DAHA AĞIR BASIYOR

İki Dünya Arasında

İki Dünya Arasında

*Siz Tiyatro kökenli bir oyuncusunuz dizi setlerinde bunun farkını hissediyor musunuz?  Sizin için tiyatro ve dizi oyunculuğu ne ifade ediyor?

Kesinlikle hissediyorum. Hem rol arkadaşları,  hem de çalışma düzeni bakımından. Tiyatro ve sahne deneyimi olan herkes bilir ki, bizler çok sıkı bir meslek ahlakı ve disiplinle yetişiyor ve bunu ister istemez hayatımıza geçiriyoruz. Bir kere tiyatroda oyuncu iseniz paylaşımınız vardır. Dekora da yardım edersiniz, gerekirse malzeme de taşırsınız yani – sıfır- ego ya sahipsinizdir ki, aksi varsa orada barınamassınız zaten. Çünkü sahne hayatı aksini taşımaz. Artı ekranda daha küçük ifadelerle, mimikler le oynar iken, tiyatro da en arkadaki seyirciye bile duygunuzu geçirebilmek ve için daha büyük oynarsınız. Benim için tiyatro oyunculuğu bir aşk, dizi oyunculuğu ise daha geniş kitlelere ulaşmayı temsil ediyor. Mesela en son oynadığım dizi günlük dizi olduğu için 270 bölüm boyu, birçok ailenin evine konuk oldum. Eskiden imkanlar sınırlı idi. İnsanların evlerinde renkli kutusu yoktu. O dönem tiyatro bir ihtiyaçtı. Şimdi bırakın renkli kutuları, renkli tabletler çocuklarımızın avucunda. Bence bu dönem diziler kitleye hitap için daha ağır basıyor.

İki Dünya Arasında

İki Dünya Arasında – İki Dünya Arasında Dizisinden

YAPIMCI VE YÖNETMENLER OYUNCULUK TECRÜBENİZLE İLGİLENİYOR, GÜZELLİĞİNİZLE DEĞİL

*Oyuncu olmak isteyen gençlere ne tür tavsiyelerde bulunursunuz?

Oyuncu olmak isteyen gençlere tek tavsiyem; iyi düşünüp gerçekten bu meşakkatli yolda yürüyüp yürüyemeyeceklerine karar vermeleri ve bu yolda ezilmemek, kaybolmamak için eğitim almaları yani konservatuar okuyup öyle yola devam etmeleri. O Kadar çok yetenekli insan tanıyorum ki; kaybolmuş, vazgeçmiş, yıpranmış. Maalesef genel bir yanılgı var, güzelim artist olayım. Her şeyin daha iyisi mevcut evrende, daha güzel, daha yakışıklı. Artık setler daha yorucu, yayın süreleri 90 dk. Ve şartlar bu olunca her yapımcı her yönetmen işini kolaylaştıracak oyuncu arıyor, eğitimli ve yetenekli. Yani yolunuz setlere düşer ise herkes oyunculuk tecrübenizle ilgileniyor, güzelliğinizle değil

 

İki Dünya Arasında

İki Dünya Arasında

*En son İki Dünya Arasında dizisinde rol aldınız. Günlük bir diziydi ve yorucuydu. İkinci sezonun başında ayrıldınız. Bize biraz dizinin serüveninden ve sonrasından bahseder misiniz?

İki Dünya Arasında dizisi çekimleri, benim için çok kıymetliydi. Farklı ve sevimli bir karakter oynadım. Karakterimi çok sevdim, gün geçtikçe farklı yönlerini keşfettim ve yaşadım. Gerçekten şanslıydım, çünkü çok özel bir karaktere hayat verdim. Evet, gerçekten yorulduğumuz zamanlar oldu, evime gidemediğim zamanlar da oldu. Ama benden daha çok yorulanlar asıl saygıyı hak edenlerdir. Oyuncular çok şanslıdır, sahne arası olur dinlenir ya da başka oyuncuların sahneleri çekilir yine dinlenmededir. Ama tek dinlenemeyen hep o sette durmak zorunda olan Yönetmen ve ekibidir. Bir oyuncu çekilir işi biter gider, ama asıl emektarlar hep oradadır. Ben yine çok şanslıydım, çok iyi bir yönetmen ve çok iyi ekibi ile çalıştım. Sevgili Hocam Tolga Çetin (İki Dünya Arasında dizisi Yönetmeni) ve değerli ekibi. Onlar olmasaydı bende olmazdım ve bu dizide bu kadar güzel çekilemezdi. Ve tabii değerli senaristimiz Erkan Çıplak, Hanımşah ve bütün karakterler onun dünyasındaydı, hayata geçirdi ve bizde can verdik. Orda olabilmek ve Hanımşah olmak bence çok güzeldi. Ömür gibi, bir şeyler başlar ve biter. Şimdi ise serüvenimi tamamladım ve evimde artık bir izleyiciyim.

İki Dünya Arasında

İki Dünya Arasında

BİZLER KENDİNİ İFADE ETMEYİ SEVEN VARLIKLARIZ

 

*Çiğdem hanım evde nasıldır? Yemek, bulaşık, çamaşır yıkar mı?

Evde çok iyiyimdir aslında. Yemek yapmayı, yedirmeyi çok severim. Çünkü böyle yetiştirildim. Çamaşırda yıkarım, temizlikte yaparım, yani sette oyuncu, evimde ise sadece Çiğdem’im. Mutlu olmak için doğru yol bu galiba. Çünkü bizler kendini ifade etmeyi seven varlıklarız. Kadın için ise evde düzen ve mutfak genlerden gelen bir ifade biçimi diye düşünüyorum.

 

İki Dünya Arasında

İki Dünya Arasında

*Çiğdem Çelen Yılmaz iş dışında neler yapar?

Ev hayatını severim, gezmeyi severim, genelde gezmek için veya değişiklik için deniz kenarlarını tercih ederim. Kitap okumayı severim, sohbet etmeyi dostlarımla vakit geçirmeyi severim. Alışverişi severim. Sinemaya gitmeyi severim, felsefi ve paylaşımcı sohbetleri severim, inançlıyım ibadet etmeyi severim. Son zamanlarda mantar gibi çoğalan AVM’leri sevemiyorum bir tek. Tabii ki onlar da çoğu zaman ihtiyaç. En azından her türlü ihtiyacınızı bir arada bulabiliyorsunuz. En kötü tarafları maalesef çok ışıklı, çok gürültülü, çok kalabalık ve havasız olmaları.

 

*En son okuduğunuz kitap hangisidir?

En son okuduğum kitap EST. Tarzı roman, türü kişisel gelişim. Bu ikinci okuyuşum. Hayatı farkındalık konumunda yaşamanız için iyi bir rehber, tavsiye edebilirim.

 

İki Dünya Arasında

İki Dünya Arasında

*Siz sosyal medyada da bayağı aktifsiniz. Hayranlarınızın size yazdığı her soru ve görüşe mutlaka geri dönüş yapıyorsunuz. Bu aslında sevenlerinizle aranızdaki bağı daha güçlendiriyor diye düşünüyorum. Siz neler düşünüyorsunuz?

Aslında düşünmüyorum, sadece deneyimliyorum. Deneyimime göre cevap verirsem evet, bağları güçlendiriyor. Ama olması gerekende bu ; siz eğer her gün o renkli kutu vasıtası ile insanların evlerine giriyor ve aileden oluyorsanız, vaktiniz oldukça da o insanlarla iletişim halinde olmalısınız. Merak ettiklerini yanıtlamalısınız. Var oluş nedenimiz insan. İnsanlar ve kişiler olmasaydı kim bizi izleyecekti, kimin için dizi çekilecekti. Çok yoğun olduğum ve anında cevap veremediğim mesajlar geliyor bazen, ama geç te olsa cevap vermeye çalışıyorum. Çünkü bende bir insanım ve insanları seviyorum ve her şeyden önce benimde evimde televizyonum var ve bende televizyon izliyorum.. Cevap vermiş olmaktan ve iletişimimden o kadar memnunum ki, ben de yeni insanlar kazandım, dostlar edindim.

Yalnızlık Allah’a mahsus, bizim yaradılışımız ise sevmek, sevilmek ve paylaşmak üzerine. İnşallah hep cevap verecek vaktim olur.

HAYVAN HAKLARINA DUYARLI OLMAK GALİBA İNSAN OLGUSUNUN ÖZÜ

 

İki Dünya Arasında

İki Dünya Arasında

*Paşa ile aranız nasıl? Sizi takip ettiğim kadarda hayvan haklarına karşı oldukça duyarlısınız?

Paşa ile aram; bir anne ile çocuğunun olması gerektiği gibi. O benim çocuğum ve onu seviyorum. Hayvan haklarına duyarlı olmak galiba insan olgusunun özü. Ben onlara hep, Allah’ın emaneti gözü ile bakıyorum. Her zaman çok kıymetliler. Dili olmayan, aç ya da tok olduğunu size ifade edemeyen, kendini koruyamayan dilsiz varlıklar. En güzel tarafları ise şüphesiz ve karşılıksız sevmeleri. Bir lokma yemek için gösterdikleri sevgi ve teşekkür. Ve hep hisleri ile hareket etmeleri. Size, dünyasal çıkarları için politik davranmamaları. Keşke çok çok iyi imkanlarım olsa da, çok büyük bir arazi alabilsem ve bakıcılar ile sahipsiz hayvanlara gerçek yuva sağlayabilsem… Yazın açık hava, kışın ise kapalı sıcak mekana dönüştürebilsem. Orada oyun oynayıp, yemek yiyip, sevgi görebilseler. Böyle bir arzum var, sadece yeterli maddi imkanlara sahip olmayı bekliyorum.

Umarım hayalinizi gerçekleştirirsiniz.

 

 

İki Dünya Arasında

İki Dünya Arasında

*Önünüzde yeni projeler var mı? Sizi tekrar sahne veya ekranlarda görecek miyiz?

Önümde yeni projeler inşallah olacak diye bekliyorum. Şu an görüştüğüm bir yer yok. Sadece doğru projeyi bekliyorum. Yani henüz beklemedeyim.

 

* Eşiniz Savaş Bey de Oyuncu galiba merak edenler için mesleki iletişiminizden biraz bahseder misiniz?

Evet, Eşim Savaş Yılmaz’da oyuncu, hatta çok yetenekli bir oyuncu. Devamlılık sağlayacak bir proje beklediği için çok net bir geçiş yapamadı henüz. Ama zaman zaman güzel işlerde yer alıyor. En son yayına girmesini beklediğimiz bir reklam filmi var çekilen. Cem Yılmaz’la oynadığı İş Bankası reklamı. Çok keyifli ve güzel bir iş. Bol reytingli olur inşallah. Savaş’da  3 yıl kadar tiyatro oyunculuğu yaptı. Birkaç dizi de rol de aldı. Ben eşimin yeteneğine çok inanıyorum, hatta benden daha da yolunun açık olduğunu düşünüyorum. İyi olana alkış tutmak benim misyonum. Bu iyi olan eşim ise, ellerim acıyana kadar zevkle alkışlarım. Sadece eşime değil, bu yola baş koyan, emek veren herkese başarılar diliyorum. Hep yolları açık olur inşallah. Çünkü gerçekten çok meşakkatli bir yol.

 

*Son olarak neler söylemek istersiniz?

Son olarak bana ışık tuttuğunuz için çok teşekkür ederim. Sizin de yolunuz uzun ve zor, herkesin zannettiği kadar kolay bir iş değil gazetecilik muhabirlik. Size bu uzun başarı yolunuzda; mutluluk huzur, sağlık ve bol başarı diliyorum. Teşekkür ediyorum sevgili dost size ve güzel insanlığa, tüm insanlara. Tüm renklere, tüm dillere, tüm dinlere selam olsun. J

Yolumuz hep hoşgörü ve sevgi olsun…

Amin…

MUSTAFA KILIÇ

https://twitter.com/mustafakilicmk 

İlgili Haberler

Top