Çok satan kitapların sırrı araştırıldı, işte sonuçlar

KİTAP HAYATTIR

TGÖZELLLABD’de bir üniversitede bilgisayar uzmanları, ‘istatistiksel stilometri’ yöntemiyle ‘en çok okunanlar’ın sırrını ortaya çıkardı

‘Bestseller’ kitapların sırrının, klişelerden uzak durmak ve aşırı fiil kullanmamak olduğu ortaya çıktı.
“Association of Computational Linguistics” dergisinde yayımlanan araştırma, bu konudaki yapılan ilk bilimsel çalışma. ABD’nin New York kentindeki Stony Brook Üniversitesi bilgisayar uzmanları, popüler bir kitabın özelliklerini ortaya koyabilmek amacıyla ‘istatistiksel stilometri’ adını verdikleri bir algoritma geliştirdi. Araştırmacılar, geliştirdikleri algoritmayı bilim kurgudan şiire birçok alanda uyguladı.
Bir kitabın ticari başarı elde edip edemeyeceğini yüzde 84 doğruluk oranıyla öngörebilen teknik, sözcüklerin ve dilbilgisinin kullanımını matematiksel olarak irdelemeye dayanıyor.
İnternet kütüphanesi olarak da bilinen “Project Gutenberg” arşivinden klasikleşmiş eserleri yükleyerek inceleyen bilim adamları, basılan bir kitabın çok satmasında ilginçlik, orijinallik, yazım tarzı ve öykünün ilerleyişi gibi bir dizi unsurun yanı sıra şans faktörünün de etkili olduğuna işaret etti.

Bol bağlaç ve sıfat, az fiil ve zarf

Çok satan kitaplarda “ve”, “ancak”, “fakat” gibi bağlaçların sıkça kullanıldığını belirten araştırmacılar, ticari başarı yakalayan eserlerin aynı zamanda sıfatlar ve isimler açısından da zengin olduğunu belirledi. Raflarda kalan kitaplarda ise aşırı derecede fiil ve zarf kullanıldığı ortaya çıkarıldı.
Okur tarafından ilgi gören kitaplarda düşünce süreci betimlenirken rağbet görmeyen kitaplar, çok fazla duygusallık barındırıyor.
KAYNAK: KİTAP TANITIM
Top