Değişen yerel yönetim anlayışı ve beklentilerimiz!

7subat

CANAN YAĞIZ YAZDI

 

Yerel yönetimler (Mahalli) idareler,il, belediye ve köy halkının yerel ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulmuştur. Halkın sorunlarını, beklentilerini yöresel halkın hür iradesiyle seçtiği yönetimlerce icra edilmesidir.

Artık, geçmiş zamanlardaki gibi yerel yönetimler anlayışı kalmadı. O anlayışta Halk bilmez, biz ne yaparsak millet buna tabii olmak zorundadır gibi bir hükümleri vardı.

Çünkü! Daha önce İdare edilenler,  idare edeni anlamaz, idare edenler de yönettiği kesimleri cahilane görüş ve değerlendirmeler gibi bir anlayış içindeydiler.

Yerel yönetimlerdeki anlayışın değişim yaşaması  ”Sokrates’in” şöyle bir sözü aklıma getirdi. ”Bir insanın felaketi,ruhunun çürümesidir”  Yani!! Halka rağmen yaptım, oldu Felsefesi çürütülmüştür.

Halkın Kültür seviyesi yükseldikçe, hizmetlerin kalitesi de artmaya devam edilecek tir. çünkü ortak aklın ürünleri daha yaygın ve daha etkili olacaktır.

Burada biraz daha yerele indirgendiğimizde;  Körfezde ilçesindeki sokağın sesini sizinle paylaşmak istiyorum. İlçenin Rafineri dolum tesisleri sınırındaki Güney Mah. ve Barbaros Mah. Sınır yerleşimleri kaldırarak, sanayi sahası olarak ilan edilmesi beklenmektedir. Körfez ilçesi için olması gereken hizmetlerin başında,  Körfez Sanayi sitesindeki  döküm fabrikasını, belediye garajının sözü edilen sanayi bölgesine taşınmasıyla bölge rahat bir nefes alacaktır.  Onun yerine de, İş merkezleri, sinemalar, toplantı salonları bu havzanın çehresini değiştirecektir. İlçenin beklentisi olan bu proje Körfez ilçe ekonomisine büyük yararı olacaktır.

Halkımızın sorunları ve beklentileri her noktada farklı olabilir ve bunların çeşitliliği de  çoğaltılabilir. Halkın beklentileri ilçe gerçeklerine uygun olan  çalışmaları tabiki var.  Ama Körfez’in büyümesi ve hızlı gelişmesiyle birlikte hissedilemiyor. İlçede büyük sıkıntı olarak gördüğüm ve benim de zaman zaman   çektiğim ve  sorun olarak gördüklerimi paylaşmak istiyorum. Aslında bu sorunlar çözümü çok basit ve hızla önlem alınacak sorunlar Örneğin; Banka önlerine park edilen arabalar, Cadde ve sokakların kimi yerlerde darlığından imkansız bir halde  uygunsuz şekilde Kaldırama park etmek zorunda kalınıyor. Burada şimdi ve gelecekte de en büyük sorun olarak gördüğüm otopark sorununu  büyük çaplı katlı oto parkların yapımıyla çözülür.

Her şey Halk için sloganını hep taşımak gerek.. Halkın Mutluluğu için çalışmak, Hakkın Rızasını kazanmaktır.. 

Top