EN UZUN YÜZYIL DİZİSİ GELİYOR

En uzun Yüzyıl, Osmanlı imparatorluğunun son ve en zorlu yüzyılını anlatmayı amaçlayan bir proje..  Son yüzyıldan kasıt 1822 ile 1922 arası.

Osmanlının son yüzyılı; karışıklıklar, ayaklanmalar, savaşlar, göçler, ihanetler ve yenileşme çabaları içerisinde geçti.

Bir tarafta imparatorluğu ayakta tutmaya çalışan kahramanlar diğer tarafta parçalanmasına kesin bir gözle bakılan imparatorluktan pay almaya çalışanlar. Çoğu zaman kahramanlarla hainlerin karıştırıldığı bir dönem..

En Uzun Yüzyıl 00002Dışarıda ve içeride büyük bir mücadele yaşanıyor… Bu kadar karışık ve çalkantılı bir dönem söz konusu olunca hala çözülemeyen olaylar zinciri ve insan unsura da ön plana çıkıyor.

Bu mücadelede padişahlardan, askerlere, yazarlardan bürokratlara, din adamlarından sıradan halka kadar herkes var.

En uzun Yüzyıl, işte her şeyi ile bu dönemi anlatıyor. Dizinin ilk bölümü ilk modern darbe olarak kabul edilen ve Padişah Abdülaziz’in tahtan indirilip katledilmesiyle sonuçlanan olayları konu alıyor.

İlk bölüm, 138 yıl önceden günümüze ışık tutan ihanet, intikam ve ibret hikayesi…

En Uzun Yüzyıl 00001Darbelerin, gizli örgütlerin, dış güçlerin çokça konuşulduğu bu günlerde TRT de ibret alınacak bir film başlıyor: En Uzun Yüzyıl …

En Uzun Yüzyılın ilk bölümünde aradan 138 yıl geçmesine rağmen hala konuşulan bir olay anlatılıyor. Abdülaziz’in halli ve katli

Kendi göreve getirdiği paşaların dış güçlerle işbirliği sonucunda tahtan indirilen, haremi ve kendisi aşağılanan ve sonrada öldürülen Abdülaziz’in intikamını almak yaveri kayınbiraderi Çerkez Hasan’a düşer.

Herkesin korkup sustuğu bir ortamda Çerkez Hasan Darbecilerin toplantısını basarak darbenin liderliğini yapan Serasker Hüseyin Avni Paşa’yı öldürüp donanma komutanı Kayserili Ahmet Paşa’yı yaralar. Böylelikle hem Padişahın hemde üzerinden şalı alınarak yarı çıplak halde Dolmabahçe sarayından çıkarılan ve üşüterek ölen Kardeşi Nesrin Sultan’ın intikamını alır.

En Uzun Yüzyıl 00003Osmanlının en zorlu yüzyılı olan 19. Yüzyılında yaşanan önemli olayları ve dönüm noktalarını anlatan ‘En Uzun Yüzyıl’ isimli projenin ilk bölümü yayına hazır…

İlk modern darbe olarak kabul edilen Abdülaziz hanın Tahtan indirilmesini anlatan ilk bölümde tanınmış oyuncular yer alıyor.

Ferit Aktuğ, Burak Tamdoğan, Tuğçe Kumral, Adnan bircicik, Nejat Birecik, Muhammet Cangören, Demir Karahanın rol aldığı dizide 1000 e yakında figuran kullanıldı…

Projede İstanbul’da bir çok tarihi mekanda çekildi. Abdülaziz hanın öldürülme sahnesi ise gerçek mekanında yani Abdülaziz’’in öldürüldüğü Feriye Sarayında çekildi…

Proje görsel kalitesi, başarılı oyunculuğu ve dönemi birebir yansıtan kostümleriyle ön plana çıkıyor…

Yapımcılığını PİARDNA Görsel Yapım Hizmetlerinin üstlendiği Projenin, yönetmenliğini daha önce TRT yayınlanan Kurt Kanunu ve Yol ayrımı dizisinden tanıdığımız Yasin Uslu,  Senaryo yazarlığını Uğru Uzunok yaptı.

MUSTAFA KILIÇ

[email protected]