Erdoğan: Ananas devleti kurdurmayız

page_basbakan-erdogan-ilce-baskan-adaylarini-bugun-acikliyor_868103704

Başbakan Erdoğan, Belçika’ya ilk gelenlerin o güne kadar uçağa, trene veya araca ilk kez bindiğini, ilk gelenlerin büyük bir misafirperverlikle karşılandığını anlattı. Bunun yanında operasyona ilişkin sert konuştu. “Biz paralel devlet yapılanmasına asla müsade etmeyeceğiz. Türkiye’de TC. devleti vardır. Biz Ananas devleti kurdurmayız. Bunu herkes bilsin” dedi.

ERDOĞAN’IN KONUŞMASI

Türkiye ile Belçika arasında ticareti 7 milyar avro dolayındadır. Belçika’nın Türkiye’deki yatırımları 11 milyar dolar civarındadır. Belçika Türkiye’nin AB’ye üyeliğine sürekli destek vermiştir. Brüksel yönetiminin dün akşam için gösterdiği hoşgörüden dolayı teşekkür ediyorum. Bu kürsüden, her türlü ayrımcılığı, ırkçılığı, antisemitizm ve islamafobi’yi reddettiğimizi vurgulamak istiyoruz.

‘TÜRKİYE’Yİ İZLİYOR ÜZÜLÜYORLARDI’

Belçika makamlarının da bizlerle aynı hassasiyeti paylaştığını biliyorum. Avrupa’daki vatandaşlarımız Türkiye’yi 50 yıl boyunca izlediler, kimi zaman üzüldüler, kimi zaman gururlandılar, Türkiye’yi çok daha objektif değerlendirme imkanı buldular. 1960′lı yıllar demokrasiye çok ağır müdahalenin yapıldığı yıllar, Başbakan ve iki bakanının idam edildiği, ekonominin çöktüğü yıllardı. Belçika’ya yeni gelmiş vatandaşlarımız bu ülkedeki demokrasiyi görüyor Türkiye’yi izliyor üzülüyorlardı. Merhum Turgut Özal döneminde Türkiye’nin vizyoner yapısı değişiyor çok önemli adımlar atılıyordu, Ancak 90′lı yıllar ve 2000′li yılların başı Türkiye’nin yine karanlık yılları oldu.

2002 yılı sonunda iktidarı biz devraldık. Ülkenin sorunlarına kararlılıkla ele aldık. Demokrasi ve ekonomiyi birlikte ele aldık ve adımları ortaklaşa attık. Türkiye ekonomisi yıllık olarak yüzde 5 büyüme kaydetti. Türkiye ekonomisi 200 milyar dolar iken bugün 800 milyar doları aştı. Türkiye IMF’e olan borcunu sıfırladı. IMF’e kredi açar noktasına geldi. Türkiye’nin döviz rezervi 130 milyar doların üstüne çıktı. Ekonominin yanında eğitim, sağlık ve alt yapıda çok önemli adımlar attı.

’2014 TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİNDE YENİ BİR BAŞLANGIÇ’

Demokratikleşme konusunda tarihi adımlar atıldı. Son 11 yılda Türkiye kendi vatandaşları için gurur duyulacak adımları atarken dünya için komşular için barışı savunan bir ülke konumuna geldi.  Türkiye AB ile ilişkilerini geliştirmek için kurduğu bakanlıkla takip ederken AB içindeki bazı ülkeler bu ilişkilerin gelişmesini engellemek niyetinde. Hollande Türkiye’ye geliyor. Kendileriyle önemli görüşmelerimiz olacak. Şubat’ta Almanya’ya ziyaretimde Merkel’le görüşmelerimiz olacak. Cumhurbaşkanımız İtalya’ya gidecek. 2014 Türkiye AB ilişkilerinde yeni bir başlangıç olacak.

‘YOLSUZLUK OLSAYDI..’

Türkiye ile ilgili haberleri belirli kaynaklardan aldıklarını gördüm bundan üzüldüm. 17 Aralık operasyonu çok farklı şeklide algısı oluşmuş. seçime 2.5 ay kala yapılan operasyon hükümeti zor duruma düşürmek ve seçmenin oy tercihini etkilemek istediler. Yolsuzluğun olduğu bir ülkede, hazine 130 milyar dolara, bölünmüş yollar 17 bin km’ye ulaşabilirmiyidi.

Üniversite öğrencilerine 520 TL burs ve kredi veriyoruz. hastaneler, santraller, projeler bunlar mümkünmüydü Sadece 3. havaalanı ihalesinde yatırımcı buraya 42 milyar dolar yatırım yapacak. Yargı operasyonu ile yatırımcının morali bozulmak isteniyor., 3. boğaz köprüsü inşası, marmaray, yeni tüp geçit, birilerini rahatsız ediyor.

‘ANANAS DEVLETİ KURDURMAYIZ’

Yasama orgamı yargıya müdahale etmez, ama yasama yargıyı güncellemekle mükelleftir. Yarınlar çok daha güçlü olacaktır. Türkiye tüm yıpratma gayretlerine rağmen dik durarak yoluna devam edecektir. Biz paralel devlet yapılanmasına asla müsade etmeyeceğiz. Türkiye’de TC. devleti vardır. Biz Ananas devleti kurdurmayız. Bunu herkes bilsin

Bir yıldır Türkiye’de şehitler gelmiyor. Ama şehitlerin gelmesinden rant devşirenler var. Şehitlerin gelmesini bekleyenler var.  Türkiye’de gelişmeye yönelik adımlar atılmaya devam ediliyor. Yeni demokratik paketlerle de rahatlamaya devam edecektir.

 

İlgili Haberler

Top