Her türlü ELEŞTİRİYE yayın yasağı geldi!

070220140925055397649_3

Taraf gazetesi bugün son günlerde yaşanan sansür tartışmalarını bir adım ileri taşıyacak bir manşetle çıktı. Yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınan Zarrab ile ilgili yapılan haberlere getirilen yayın yasağını manşetine taşıyan Taraf, “Burada Zarrab haberi vardı” başlığı altında haberlere getirilen yayın yasağına gönderme yaptı.

Taraf’ın haberinde dikkat çektiği en önemli konuda dünyada ilk kez ‘HER TÜRLÜ ELEŞTİRİYE” getirilen yasak oldu.
İŞTE TARAF’IN BUGÜN MANŞETİNDEN VERDİĞİ O HABER
Yolsuzluk soruşturmasında tutuklanan Reza Zarrab ve eşi Ebru Gündeş’in talebiyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nden “her türlü eleştiriye yayın yasağı” geldi
İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Reza Zarrab ve sanatçı eşi Ebru Gündeş’in talebi üzerine benzeri görülmedik bir sansür kararı verdi. Mahkeme, basına gönderdiği tebliğde, Zarrab’ın şüpheli olarak yer aldığı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda bulunan soruşturma dosyasıyla ilgili her türlü haber, röportaj, eleştiri ve dosyanın içeriğiyle alakalı yayın yasağı konduğunu bildirdi.
Mahkeme, “Basın özgürlüğü bazı durumlarda sınırlandırılabilir” dedi. Taraf ’ın avukatı Veysel Ok, “Hukuk tarihinde ifade özgürlüğünü kısıtlayan böyle bir karar hiç görmedim. Bu ifade özgürlüğü ve toplumun haber alma hakkını engelleyen bir karardır. Kararda belirtilen ‘eleştirilemez’ ifadesi bir hâkimin taktir edeceği bir husus değildir. Eleştiri hiçbir şekilde engellenemez” dedi.
Öte yandan CHP’li Bülent Tezcan, Zarrab’ın uçağına binen tek bakanın Ekonomi eski bakanı Zafer Çağlayan olmadığını söyledi. Tezcan, “Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Gıda, Bakanı Mehdi Eker ve Halk Bankası Müdürü Süleyman Aslan da Zarrab’ın uçağıyla umreye gitti” dedi.

ROTAHABER 

İlgili Haberler

Top