İHD: Çocuk mahkumlar aç bırakıldı, koğuşlarına gaz sıkıldı

ihd

Sincan Gençlik ve Çocuk Cezaevi’nde tutulan çocuk mahkumların dövüldükleri, aç bırakıldıkları ve koğuşlarına gaz sıkıldığı açıklandı.

İHD Ankara Şube Sekreteri Fatma Güneş’in, “Gaz nedeniyle etkisiz hale gelen çocukları hem odadan çıkarırken hem müşahadeye götürürken sürekli dövmüşlerdir. Görüşme yaptığımız çocuklardan bir tanesinin kafasının defalarca duvara vurulması sonucu yüzünde 4 cm’lik yayılmış ekimoz oluşmuştur” dediği belirtildi.

Ankara Sincan Gençlik ve Çocuk Cezaevi’ndeki saldırı ve hak ihlallerine ilişkin İHD Ankara Şubesi, TUHADFED Ankara Temsilciliği ve BDP Hukuk Komisyonu üyeleri tarafından İHD Ankara Şubesi’nde basın toplantısı gerçekleştirildi.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatların da katıldığı toplantıda İHD Ankara Şube Sekreteri Fatma Güneş açıklama yaptı.

Güneş, çocuklara yönelik çıplak arama ve onur kırıcı muamelelerle gündeme gelen Ankara Sincan Gençlik ve Çocuk Cezaevi’nde yılbaşı nedeniyle ziyarete gelen ailelerin çocuklarını yaralanmış halde bulduklarını söyledi. Ailelerin İHD, BDP Hukuk Komisyonu ve TUHADFED’e yaptıkları başvurular sonucu dün akşam saatlerinde cezaevine ziyaret gerçekleştirdiklerini ve saldırıya uğrayan 12 çocukla görüşme imkanı bulduklarını belirten Güneş, “Çocukların anlatımına göre, olay C-10 koğuşunda 1 Ocak günü yapılan sayım esnasında hasta olan bir çocuğun yattığı yerden kalkmak istememesi ve gardiyanın ‘sen aşağı inene kadar gitmiyorum’ demesi üzerine başlamıştır” dedi. Güneş, gardiyandan kendilerine saygılı davranmasını isteyen çocuklara, küfrettiği için gardiyanla arbede başladığını ve bunun üzerine gardiyanın telsizle müdahale haberi üzerine odaya 40 civarı gardiyan girdiğini aktararak, “C-10 koğuşunda kalan 4 çocuğu teker teker döverek dışarı çıkarmışlar, koridorda da dövmeye devam etmişler. Görüşme yaptığımız çocuklardan bir tanesinin kafasının defalarca duvara vurulması sonucu yüzünde 4 cm’lik yayılmış ekimoz oluşmuştur” dedi.

‘KOĞUŞA SARI RENKLİ BİR GAZ SIKILMIŞ’

C-10 koğuşundaki olayları duyan C-12 koğuşundaki çocukların arkadaşlarını merak edip görüşmek istediklerini söylediklerinde infaz koruma memurlarının kapıları kapattıklarını ve bunun üzerine çocukların kapıları yumruklayarak slogan attıklarını belirten Güneş, şunları ifade etti: “Bu gelişmelerden sonra sürekli tehdit altında olan C-12 koğuşundaki çocuklar saldırı olabileceği için merdivenlerin önüne masaları koyarak, saldırıyı engellemeye çalışmışlardır. Masalar nedeniyle yukarıya çıkamayan gardiyanlar yukarıya tazyikli su sıkmıştır. Müdür ve gardiyanlar alt kattan çocuklara inmelerini söylemişler, çocuklar arkadaşlarını görmeden inmeyeceklerini söylemişler. Çocuklar aşağı inmeyince koğuşa sarı renkli bir gaz sıkılmıştır. Gaz nedeniyle etkisiz hale gelen çocukları hem odadan çıkarırken hem müşahadeye götürürken sürekli dövmüşlerdir.”

‘DOKTORLARLA İLETİŞİM KURMALARI ENGELLENDİ’

Tersten kelepçeli halde Sincan Devlet Hastanesi’ne götürülen çocukların doktorla iletişim kurmalarının askerler tarafından engellendiğini aktaran Güneş, çocukların hastane dönüşü bir kez daha çıplak aramaya maruz bırakılarak, müşahade odasına götürüldüğünü söyledi. Güneş, camları olmayan müşahade odasında çocuklara kıyafet ve yatak verilmeyerek, akşama kadar aç bırakıldıkları söyledi. Saldırıların plansız ve aniden gelişmediğini belirten Güneş, şunları dile getirdi: “C-12 koğuşu bundan bir hafta önce cezaevi müdürü tarafından tehdit edilmiştir. Milletvekillerinin cezaevine gitme taleplerinin sürekli reddedilmesi de bu anlamda manidardır. Konuya ilişkin suç duyurusu yapılmış olup, bu saldırıların da devlet güvenlik güçlerince yapılan bütün saldırılar gibi cezasız bırakılmaması için sürecin sonuna kadar takipçisi olacağımızı belirtiriz.”

Açıklamanın ardından konuşan Avukat Hürmüz Biçer ise, 12 çocuğa yönelik hak ihlallerinin çıplak arama, tuvalete izinsiz çıkamama, kamera ile gözetlenmeleri ve adlilerle görüştürülmeyerek, tecrit koşulları yaratılması olduğunu söyledi. Biçer, cezaevi müdürünün çocuklara, “Sizi maltada süründürürüm. Size istediğimiz her şeyi yaparız” diyerek, tehditlerde bulunduğu söyledi. Çocukların sürekli saldırı korkusu içerisinde yaşadığını belirten Biçer, suç duyurusunda bulunduklarını ve konunun takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi.

BDP Meclis araştırması istedi

BDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, 12 çocuğa yönelik saldırıya ilişkin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Aydoğan, konuya ilişkin Bozdağ’ın şu sorulara yanıt vermesini istedi:

* Sincan Cezaevi’nde hükümlü/tutuklu kalmakta olan çocuk tutsaklara uygulandığı belirtilen sistematik işkence ile ilgili olarak bakanlığınıza herhangi bir şikâyet başvurusu yapılmış mıdır?

* Bakanlığınız yaşanan bu ağır hak ihlalinden haberdar mıdır? Çocuklara şiddet uyguladığı iddia edilen infaz koruma memurları, cezaevi müdürü ve infaz savcısıyla ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır? Eğer bir soruşturma başlatılmış ise ne aşamadadır?
* Bakanlık olarak söz konusu iddialarla ilgili olarak soruşturma başlatmamış iseniz bugün itibariyle Cezaevi yetkilileri ile yine aynı cezaevi infaz savcısı ve çocuk tutsaklara uygulanan sistematik işkence ile ilgili olarak şiddet uygulayan diğer personel hakkında idari /cezai soruşturma başlatacak mısınız?

* Çocuk cezaevlerinde çocuk tutsaklara yönelik gerçekleşen sistematik işkencelerle ilgili olarak ilgili olarak 2013 yılı içerisinde bakanlığınıza bildirilmiş kaç işkence iddiası vardır? Gerçekleşen bu hak ihlallerine ilişkin bakanlığınızca hangi önlemler alınmıştır?
* Ceza infaz kurumlarında her düzeyde istihdam edilen memurlar ve diğer çalışanlarınızla ilgili olarak bakanlığınız süresince kaç görevli hakkında tutuklu/hükümlüye karşı şiddet uyguladığı gerekçesiyle soruşturma açılmış ve kaç personel disiplin cezası almıştır? Verilmiş olan disiplin cezalarının türü ne olmuştur? Görevine son verilen kaç infaz koruma memuru vardır?

* Çocuk tutsaklara yönelik zincirle bağlama, sıcak su dökme, dayak gibi çeşitli işkenceler uygulandığı iddia edilmektedir. Çocuk tutsaklar, cezaevi hekimi tarafından en son ne zaman muayene edilmiştir? Cezaevi hekimi tarafından verilmiş bir sağlık raporu bulunmakta mıdır?

* Çocuk tutsaklara yönelik gerçekleşen saldırılardan hemen önce bir çocuk tutsağın hasta olduğu ve buna rağmen sayım yapan cezaevi personeli tarafından saldırıya uğramasının gerekçesi nedir? Hasta çocuk tutsağın muayene amacıyla revire götürülmeyip, rutin uygulamalara dâhil edilmesinin yasal gerekçesi nedir?

* Bakanlık olarak genel olarak hükümlü/tutsaklara yönelik cezaevi personeli tarafından gerçekleşen insan hak ihlallerine ilişkin önleyici bir tedbir almayı düşünüyor musunuz? Bakanlık olarak HDP Mersin Milletvekili Sayın Ertuğrul Kürkçü ve Partimiz Ağrı Milletvekili Sayın Halil Aksoy’un çocuk tutsaklara görüşme taleplerini reddetmenizin gerekçesi nedir?”

Aydoğan soru önergesinin yanı sıra Meclis Araştırması açılması talebiyle Meclis Başkanlığı’na önerge de verdi. radikal.com.tr

Top