Komşusunun gazetesini yakan sanıklar, 5 yıl hapisle yargılanıyor

gazeteci

Ankara’da kişilerin haber alma hürriyetini engellemeye dönük ilginç bir olay yaşandı. Zaman gazetesini, abonelerine gitmemesi için kapıdan alarak yakan iki kişi suçüstü yakalandı. Olay yargıya intikal ederken, şahıslar ‘hukuka aykırı olarak kişilerin haberleşmesini engellemek’ ve ‘mala zarar vermek’ suçlarından 5 yıl hapis talebiyle yargı önüne çıkarıldı.

Abonesi olduğu Zaman gazetesinin son günlerde evine gelmemesi üzerine harekete geçen vatandaşın çabası, akıl almaz bir hadiseyi ortaya çıkardı. Komşusunun kapısından gazeteyi alarak yırtıp yakan iki kişi tespit edilerek, haklarında dava açıldı. Savcının 5 yıl hapis talebiyle hazırladığı iddianamede, söz konusu şahıslar, ‘hukuka aykırı olarak kişilerin haberleşmesini engellemek’ ve ‘mala zarar vermek’le suçlandı. Dava halen devam ediyor.

Olay 10 Mart 2013 tarihinde Batıkent Turgut Özal Mahallesi’nde yaşandı. Zaman abonesi olan Nur K., her gün kapıya bırakılan gazetenin bir süre eve gelmemesi üzerine dağıtımı yapan yetkili Mehmet Ali E.’yi aradı.Mehmet E., gazeteyi kapıya bıraktığını, hatta kapının iç tarafındaki doğalgaz borusuna sıkıştırdığını söyledi. Buna rağmen abone Kozak, gazetesinin gelmediğinde ısrar etti. Dağıtımı yapan Mehmet E. de konuyu yakın takibine aldı. Bir gün gazeteyi bırakıp döndükten sonra beklemeye başladı. Şüpheli Onur T. ve Mustafa K.’nın Zaman gazetesini yerden alarak yaktıklarını gördü. Bunun üzerine dağıtım yetkilisi, 155’i arayarak polise durumu bildirdi. Haklarında soruşturma başlatılan şüphelilerin emniyette ifadeleri alındı.

Dağıtım görevlisi Mustafa E. müşteki olarak verdiği ifadesinde yaşananları şöyle aktardı: “Gazeteyi bırakıp döndüğüm sırada Onur T. ve Mustafa K., Zaman gazetesini yerden aldılar. Abi gazeteyi neden alıyorsunuz, abone aşağıya inerse bulamaz, beni şikayet eder, diye tepki gösterdim. Buna karşılık, ‘Biz kendisini tanıyoruz, biz veririz.’ dediler. Bunun üzerine aynı sitede B Blok’taki abonelerin gazetelerini bıraktım. C Blok önünden geçerken buraya bıraktığım Zaman gazetesini Onur T. ve Mustafa K’nın yakmakta olduğunu gördüm.”

Olay yerine gelen Emniyet görevlileri, C Blok önünde Zaman gazetesini, 4-5 parçaya ayrılarak yırtılmış ve yakılmış halde çöpte buldular. Buna rağmen zanlılar, gazete dağıtıcısı Mehmet E.’yi suçladı. Mehmet E.’nin gazeteyi rastgele binaya fırlatmasına sinirlenerek yırtıp çöpe attıklarını ileri sürdü. Ancak bu savunma savcıyı ikna etmedi. ‘Müsnet suçu işlediği’ kanaatine vardığı zanlıları mahkemeye sevk etti. Sanıklar Türk Ceza Kanunu’nun ‘mala zarar verme’ suçunu düzenleyen 151. maddesi ile ‘haberleşmenin engellenmesi’ suçunun yer aldığı 124. maddesi kapsamında hakim karşısına çıkarıldı.

Cihan Medya Yenimahalle Yönetimi’nin şikayetçi olduğu davada, Onur T. ve Mustafa K. için 5 yıl hapis cezası isteniyor.

İşte TCK’nın ilgili hükümleri:

Madde 151/1: “Başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen yıkan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanılamaz hale getiren veya kirleten kişi, mağdur şikayeti üzerine 4 aydan 3 yıla kadar hapis veya adli para cezasıyla cezalandırılır.”

Madde 124: “1/ “Kişiler arasındaki haberleşmenin hukuka aykırı olarak engellenmesi halinde 6 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezasına hükmolunur. 2 / Kamu kurumları arasındaki haberleşmeyi hukuka aykırı olarak engelleyen kişi 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. 3 / Her türlü basın ve yayın organının yayınının hukuka aykırı bir şekilde engellenmesi halinde, ikinci fıkra hükmüne göre cezaya hükmolunur.

ZAMAN

Top