Nasıl olur da Özkök o ırkçı manşeti hala savunuyor?

Hürriyet gazetesinin eski yayın yönetmeniErtuğrul Özkök‘ün 1992 yılında Nelson Mandela için attığı ırkçı manşete yaptığı izahat çarpıcı tepkiler alıyor. 

TIP FAKÜLTELERİNDE OKUTULMASI GEREKEN BİR IQ PROBLEMİ!

Star yazarı Eser Karakaş Özkök’üngazeteciler.com‘a yaptığı açıklama ile sözkonusu manşeti hala savunuyor olmasını inanılmaz bulduğunu yazdı. Özkök,gazeteciler.com’a yaptığı açıklamada Mandela için attıkları manşeti savumuş, ırkçılık eleştirilerini red etmişti. 

Özkök’ün açıklamasına inamak istemediğini yazan Eser Karakaş “bu kadarı da fazla” dedi.“90’da Evren’e verilen bir ödülü iki sene sonra Mandela’nın kabul edeceğini düşünmek tıp fakültelerinde okutulması gereken bir IQ problemidir.” diyerek Hürriyet’in tutumunu tiye alan Karakaş, Özkök için şu notu düştü:

Hürriyet’in o dönemki genel yayın yönetmeninin “gazeteciler.com” ile gerçekleştirilen o telefon konuşmasının bir ucunda olduğuna inanmak istemiyorum, bu biraz fazla.

İşte Karakaş’ın yazısındaki ilgili bölüm:

İnternette gördüm, Sayın Özkök “Çirkin Afrikalı” manşetini savunuyor, zenci ifadesinin normal olduğunu, suç teşkil etmediğini söylüyor.
Sayın Özkök’e, mümkünse önerim, ABD’de, Obama’ya falan değil, sıradan birine “negro” (zenci) diye hitap etmesi ve sonra da hukuken başına gelenleri sütununa taşıması.
Üstelik “çirkin Afrikalı”, “zenci” diye birilerinin aklı sıra aşağılanmak istenen kişi Nelson Mandela.
Ben, hala, Türkiye’nin en önemli gazetelerinin başlarında gelen Hürriyet’in o dönemki genel yayın yönetmeninin “gazeteciler.com” ile gerçekleştirilen o telefon konuşmasının bir ucunda olduğuna inanmak istemiyorum, bu biraz fazla.
Ya da daha insani bir tavırla, “Şerefsiz” (Ahmet Kaya) manşeti örneğinde olduğu gibi, “büyük, çok vahim bir hata yapmışız” demesini bekliyorum.
Sayın Özkök yine o telefon konuşmasında (gazeteciler.com ile) “Çirkin Afrikalı” manşetini Mandela’nın Atatürk ödülünü reddine bağlıyor.
Esas mesele de tam burada.
İnternetten bu ödülün 1986’dan 1992’ye ve daha da sonra kimlere verildiğine baktım.
1990 senesinde bu ödül Kenan Evren’e verilmiş.
Eli kanlı bir diktatör, darbeci Evren ile Nelson Mandela isimlerini acaba kim ya da kimler bu ödül çerçevesinde beraber geçirmek, kullanmak istemişler?
Ciddiyetsizliğin, ilkesizliğin, hatta kimse kusura bakmasın, zekasızlığın da bu kadarı fazla.
1990 ve 1992 jürilerinde kimler vardı, gerçekten bilemiyorum, bilmek de istemiyorum ama 90’da Evren’e verilen bir ödülü iki sene sonra Mandela’nın kabul edeceğini düşünmek tıp fakültelerinde okutulması gereken bir IQ problemidir.
Bu ödülü reddetti diye Mandela’ya “Çirkin Afrikalı”, “zenci lider” denmesini ise mantıklı, ahlaki bir kalıba oturtmak zaten imkansız.

 

İlgili Haberler

Top