PKK’lı üç kadını anma eylemi sokak savaşına dönüştü

ŞIRKAN

Türkiye’nin gündemi 17 Aralık’ta başlatılan ‘Yolsuzluk ve Rüşvet’ soruşturmasıyla boğuşurken Doğu ve Güneydoğu’da PKK’nın sokak eylemleri vatandaşı canından bezdirdi. Şırnak’ın Cizre ilçesinde Paris’te Öldürülen 3 PKK’lı kadın düzenlenen yürüyüş çatışmalayla sonuçlanınca esnaf kepenk kapatmak zorunda kaldı. Gösteri sonrası ilçede ortalık savaş alanına döndü.

Son zamanlarda sık sık kapatılan kepenkler ve eksik olmayan gösteriler özellikle ilçe esnafını canından bezdirdi. Çoğu esnaf ekonomik sıkıntılardan dolayı dert yanarken birde üstüne kepenk kapatmaların yaşanması esnafı çileden çıkarttı. Kiralarını dahi ödeyemediklerini ve ilçede hemen her hafta çeşitli bahanelerle kepenklerin zorla kapatıldığını belirten esnaf, “Ya bizim kiralarımızı ödesinler ya da bıraksınlar da işimizi yapalım” diyor. Çıkan olaylarda kepenk kapatmayan esnaf ise PKK’nın şehir yapılanması üyelerince tehdit edilerek işyerleri taşlanıyor.

ÇOCUKLAR OKULDA TEHDİT EDİLİYOR

İlçede gösterilerin eksik olmadığını akşam saatlerinde korkarak eve gittiklerini ve ayrıca okulda bulunan çocuklarını okula gelmemeleri konusunda tehdit edildiklerini ifade eden vatandaşlar, Yetkililere sitemlerini açıkça dile getiriyor. Polis araçlarına atılan molotof kokteylleriyle birçok evin yandığını ve birçok vatandaşın hastaneye kaldırdığını ifade eden Cizreli vatandaşlar, “Araçlarımız taşlanıyor, evlerimiz yakılıyor, çocuklarımız hastanelik oluyor, camlarımız kırılıyor, çocuklarımız kirli oyunlara alet ediliyor, biber gazlarından geçilmiyor” diyor.

SİLOPİ SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

Şırnak’ın Cizre ilçesinin yanı sıra Silopi ilçesinde gösteriler eksik olmuyor. Paris’te Öldürülen 3 PKK’lı kadın için ilçede esnaf kepenk açmadı. İlçede BDP ilçe teşkilatı tarafından yürüyüş düzenlendi. Yürüyüş sonrası ise yollara barikat kuran göstericiler ile polisler çatıştı.

HABERRADİKAL.COM
ÖZEL HABER/ŞIRNAK

Bu ileti tarihinde tarafından yazılmıştır.
İletiyi forumda açmak için tıklayınız »

 

Top