Sembol Savcılar Artık Düz Savcı

Savcı

İSTANBUL - Ergenekon, Balyoz ve KCK davalarının ‘sembol’ savcıları görevlerinden alınarak düz savcılık görevlerine getirildi. İstanbul Başsavcısı Turan Çolakkadı Bölge Adliye Mahkemeleri başsavcılığına, Başsavcı Vekilleri Ercan Şafak Kocaeli’ye ve Cihan Kansız Sakarya’ya, ikinci yolsuzluk soruşturmasını yürüten Muammer Akkaş Tekirdağ’a, eski Balyoz Savcısı Savaş Kırbaş Gaziosmanpaşa’ya, eski KCK Savcısı Adnan Çimen Büyükçekmece’ye, İzmir Başsavcı Vekili Ali Haydar ise Karşıkaya’ya düz savcı olarak görevlendirildi.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) 20 hakim ve savcıyı içeren kararnamesindeki değişiklikler şöyle:

Turan Çolakkadı: İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan İstanbul Bölge Adliye Mahkemeleri Başsavcılığı’na atanan Turan Çolakkadı, uzun bir dönemdir özel yetkili ağır ceza mahkemelerinde başsavcı vekilliği ve başsavcılık yapıyordu. Tüm savcılar Çolakkadı’ya bağlıydı. Son dönemde yolsuzluk soruşturmalarında 2. dalga operasyonda ise Çolakkadı açıklamalarıyla damga vurdu. Savcı Muammer Akkaş’ı yalan söylemekle itham etti.

Muammer Akkaş: En son, Başbakan Erdoğan’ın oğlu Necmettin Bilal Erdoğan’ın da adının geçtiği yolsuzluk soruşturmasını yürüten Savcı Akkaş, Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin memur suçlarını da soruşturuyordu. İstanbul’dan Tekirdağ Savcılığı’na atandı.
Ercan Şafak: Savcı Zekeriya Öz’den sonraki en aktif savcılar arasında yer aldı. 2 ve 3. Ergenekon, Kafes, Poyrazköy ile İrticayla Mücadele Eylem Planı gibi soruşturmaları yürüttü ve bunların iddianamelerini hazırladı. İstanbul Başsavcı Vekilliği’nden Kocaeli Savcılığı’na atandı.

Cihan Kansız: Savcı Zekeriya Öz’ün yerine atandı. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’u tutuklamaya sevk etti. OdaTV ve Zirve Yayınevi davalarını tamamladı. İstanbul Başsavcı Vekilliği’nden Sakarya Savcılığı’na atandı.

Ali Haydar: Balyoz Davası’na yönelik suikast girişimine ilişkin soruşturmaları yürüttü. Bir Balyoz Operasyonu sırasında, başsavcıya haber vermeksizin çıkardıkları yakalama kararı nedeniyle dosyadan el çektirildi. İzmir Başsavcı Vekilliği’nden Karşıyaka Savcılığı’na atandı.

Savaş Kırbaş: Balyoz Davası’nın duruşma savcılığı yapan Kırbaş, sanıklarla sık sık tartıştı. Savcı Kırbaş’ın “Madem 12 Eylül’de herşey sütlimandı, 11 Eylül’de neden engellemediniz?” şeklindeki soruları tepki çekti. İstanbul Anadolu Başsavcı Vekilliği’nden Gaziosmanpaşa Bavsavcılığı’na atandı.

Adnan Çimen: KCK soruşturmalarını yürüten Çimen, Büşra Ersanlı ve Ragıp Zarakolu gibi isimlerin tutuklanmasını istedi. Savcı Çimen en son Gezi Parkı gösterileri sırasında işlenen memur suçlarını soruşturuyordu. Çimen, Büyükçekmece Savcılığı’na atandı.

Hikmet Gülay: 2010 yılında İstanbul’a atanan Savcı Gülay, bir süre önce başsavcı vekilliğine getirilmişti.

Özcan Şişman: Hatay’da durdurulan TIR olayıyla gündeme geldi. Şişman, durdurulan TIR’ın aranması için ısrarcı olmasına rağmen TIR’ı arayamadı ve tutanak tutarak serbest bırakmak zorunda kaldı. Şişman’ın TIR konusunda MİT mensupları ile tartıştığı ve bir çatışma ihtimalinin dahi doğduğuna tutanağında yer verdiği ifade ediliyor. Özcan Hatay bölgesinden sorumlu Adana TMK savcısıydı. Reyhanlı patlaması ve kaçırılan Suriyeli komutan ile ilgili MİT personelinin de yargılandığı davanın soruşturmasına bakmıştı. Şişman, TIR olayının ardından Gaziantep sorumluluğuna atanmıştı. Şişman yeni görevinde Mersin Savcısı olarak görev alacak.

YENİ BAŞSAVCI

Hadi Salihoğlu: 2000 yılında DGM Savcısı olan Salihoğlu, Nuri Ergin ve Vedat Ergin’in de aralarında bulunduğu 11 sanık hakkında rekor hapis cezası isteminde bulunmuştu. Nuriş’e 1 yıldan 339.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Salihoğlu, 2003 yılında Ataköy’deki lojmanlardan Beşiktaş’ta bulunan DGM’ye gitmek üzere yola çıkan ve bombalı saldırıya servis minibüsteki hakim ve savcılar arasındaydı. İstanbul Başsavcılığı’na atanan Salihoğlu, Bakırköy’de görevliydi.

KAYNAK:RADİKAL 

Top