TOKİ’den Yeniköy sakinlerine tehdit gibi davetiye mektubu

tokiden_yenikoy_sakinlerine_tehdit_gibi_davetiye_mektubu_h609

HABERRADİKAL ÖZEL

Türkiye’de gündemden düşmeyen ve çok sayıda vatandaşın mağdur olduğu ‘Kamulaştırma’ davalarına bir yenisi daha eklendi. Kanal İstanbul projesi, 3. Havalimanı gibi projelerin yapılacağı alanlarda arazilerin devlete devri için bölge sakinlerine tehdit gibi davetiye mektupları gönderildi.

Kamulaştırmasız el atmalar üzerine uzmanlaşan ve gayrimenkul hukukunu yakından inceleyen Avukat Nevin Paftalı, TOKİ tarafından vatandaşa zorla dayatılan resmi belge üzerine haberradikal.com için bir yazı kaleme aldı. İşte TOKİ skandalının belgesi ve Avukat Paftalı’nın analizi…

 

Türkiye son günlerde oldukça zor günlerden geçiyor.Birlik ve beraberliğin mumla arandığı şu günlerde etken olan hususların görünenden çok daha fazla olduğunu anlıyoruz.

Geçen yazımızda Yeniköy köylülerinin TOKİ ile mücadelesini anlatacağımızdan bahsetmiştik. Bakalım herkesin ayrıştığı şu günlerde Yeniköylüleri birbirine kenetleyen olaylar neymiş?

Yeniköy sakinleri yavaş yavaş TOKİ’nin uzlaşma davetiyelerini tebliğ almaya başladı. Ancak gelen davetiyeler ile halkın kafası iyice karıştı zira gelen davetiyede kamulaştırmak istenilen arazilerin havalanı için mi,kanal projesi için mi yoksa TOKİ ‘nin yeni bir toplu konut projesi için mi istendiğine dair hiçbir ibare mevcut değildi.Ellerinde kalan sadece oturmaları için mevcut bir parça araziyi de TOKİ nin yapacağı toplu konut için terk etmeyi tabiki asla istemiyorlar.

Ellerine davetiye ulaşan Yeniköy sakinleri davetiyede yer aldığı şekli ile 15 gün içerisinde uzlaşmak için TOKİ ye gidiyor ve “Evlerimizi ne yapacaksınız?” diye soruyor. TOKİ yetkilileri ise evlerinin yıkılarak havalanı yapacaklarını belirtiyor.Buna ilişkin yazılı bir cevap istediklerinde ise bunun mümkün olmadığını zira kendilerinin de havalanı yapılacağına ilişkin bilgiyi sözlü olarak aldıklarını söylüyorlar.

Öylesine büyük bir proje düşünün. İstanbul’un denize nazır 5 köyünü boşaltıp kamulaştıracaksınız,davetiyeler göndereceksiniz ama boşalttığınız köylere ne yapacağınıza dair hiç bir bilginiz yok. TOKİ havalanı diyor, basın kanal projesi, köylüler ise bizi çıkarıp kendileri oturucak ,toplu konut olacak diyor. Peki hangisi ?

Yeniköy sakinleri TOKİ’den sordukları soruların cevaplarını alamadıkları gibi uzlaşma teklifinde sundukları m2 fiyatını duyunca da şoke oluyor. M2 sine 20 TL veriyor TOKİ. Bu bedelle evini ,yurdunu satan köylüler İstanbul da değil bir daire almak; peşinatını bile karşılayamıyor. Tamam alın sizin olsun ama en azından yeni bir hayat kurabileceğimiz, başımızı sokabileceğimiz bir ev alacak kadar ücret biçin yerlerimize diyorlar haklı olarak.TOKİ ise m2 fiyatında diretince işler çıkmaza giriyor ve Yeniköy halkına yine bir mahkeme yolu gözüküyor

Yeniköy sakinlerinin haklı mücadeleri daha uzun bir süre devam edecek gibi. Onlar gibi biz de Yeniköy’ün havaalanı mı, Kanal İstanbul mu yoksa toplu konut mu olacağını zaman içerisinde bekleyip göreceğiz.

İŞTE O DAVETİYE

 

Top