ZAMAN EYLEMİNE KATILANLAR AKP’Lİ BELEDİYENİN ZABITASI ÇIKTI

zaman-eylem-esenler-akp-yolsuzluk-rusvet-686856h

Zaman gazetesi önünde düzenlenen eyleme belediye çalışanlarının öncülük ettiği ve bu çalışanların eylem günü izinli sayıldığı ortaya çıktı.

Zaman Gazetesi önünde düzenlenen eylemin ‘organize işler’ olduğu ortaya çıktı. AK Partili gruplar ile belediye çalışanlarının boy gösterdiği eylem, halk hareketi olarak lanse edildi. Ancak Esenler Belediyesi’nde görevli 6 zabıtanın eyleme öncülük ettiği belirlendi.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘akil adamlar’ listesinde yer alan Ayhan Ogan’ın bir ay önce organize ettiği Zaman önündeki eylemleri belediye çalışanları ve zabıtaların yönlendirdiği ortaya çıktı. Protestolara bizzat katılan AK Partili Esenler Belediyesi’nde görevli Aydın Kıskaç, İbrahim Uğurlu, Aslan Özkan, Osman Büyükçolak, Fırat Aras ve Yunus Erciyes, eylemin ardından günün geri kalanını izinli geçirdi. Esenler Belediyesi, protesto talimatının söz konusu olmadığını açıkladı. İsmi geçen 6 kişinin Zabıta Destek Personeli olarak taşeron firmaya bağlı çalıştıkları, kanunlara aykırı davranışlarının gereğinin yerine getirileceği ifade edildi.

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonundaki duruşundan dolayı hükümet tarafından hedef haline getirilen Zaman Gazetesi önünde 3 Ocak 2014’te eylem düzenlendi. Yenibosna’daki Zaman merkezi önünde trafiği kesen göstericiler, gazete yaktı. Gösterilere katılanlar Zaman’ın yayınlarından rahatsızlık duyan vatandaşlar olarak lanse edilmek istendi. Ancak eylemlerin ‘organize işler’ olduğu ortaya çıktı. AK Partili gruplar ile belediye çalışanları eylemde boy gösterdi. Zabıta görevlilerine gazete önünde slogan atmaları ve mümkün olduğu kadar kalabalık bir görüntü sergilemeleri talimatı verildiği belirlendi. Mesai saatleri içinde eyleme katılan yaklaşık 30 kamu görevlisi, mükafat olarak o günün geri kalanını izinli geçirdi. Zabıtalardan bir kısmı, eylem fotoğraflarını sosyal medyadan paylaştı.

Eyleme katılan Esenler Belediye-si’nde görevli zabıtalardan Fırat Aras, Aydın Kıskaç, Osman Büyükçolak ve Yunus Erciyes kol kola yürüyor. Aslan Özkan da elinde pankart taşırken, eylemcilere adeta İbrahim Uğurlu öncülük ediyor. Protestocuların önünde yürüyen İbrahim Uğurlu, yakılan ateşe Zaman gazetesi ve CD’leri atıyor. Esenler’de yerel bir gazetede yer alan iddialara göre, Uğurlu, ilk önce belediyenin Facebook sayfası sorumluluğunu üstlendi. AK Parti ilçe gençlik kollarında yönetim kurulu üyeliğine girdikten sonra zabıta birimine alındı. Eyleme katılan Fırat Aras da Zaman’ın önünde poz verdi.

Eylemci zabıta görevlilerinden Aydın Kıskaç’ın da Twitter hesabından protesto resimlerini bir gün sonra paylaştığı görülüyor. Kıskaç, ‘fitneci basına hayır’ pankartını tuttuğu fotoğrafın altına, “Gün R. Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarına destek olma zamanı” yazmış. Kıskaç, sık sık “Şuracıkta 3 ay kaldı heyyy millet uyanın artık nereye kadar yatacaksınız seçim geldi teşkilatlar hâlâ uykuda.” gibi mesajlar atıyor.

Bir başka eylemci zabıta Yunus Erciyes’in de AK Parti Esenler Fatih Mahallesi 2. Bölge teşkilatında çalıştığı öğrenildi. AK Parti seçim koordinasyon merkezinde çalışırken çektirdiği resimleri sosyal medyada paylaşan Erciyes, AK Parti’nin yaptığı açılışların müdavim isimlerinden.

Hükümetin daha önce akil insanlar heyetine aldığı ve Zaman Gazetesi önündeki eylemin öncülerinden Ayhan Ogan, eyleme katılan belediye zabıtalarıyla ilgili hiçbir bilgisinin olmadığını söyledi. Ogan, “Konu ile ilgili bilgim yok. Biz duyuru yaptık, vatandaş da katıldı. Biz olayın duyuru kısmını organize ettik, zabıta gelsin polisler gelmesin ayrımı yapmadık.” diyerek konu ile alakalarının olmadığını savundu.

Esenler Belediyesi: Bilgimiz yok, kanunsuz davranışın gereğini yerine getiririz

Esenler Belediyesi’nden iddialarla ilgili yapılan açıklamada ise belediye çalışanlarına protesto gibi bir talimat verilmesinin söz konusu olmadığı savunuldu. Olayda ismi geçen 6 kişinin belediyenin Zabıta Müdürlüğü’nde zabıta destek personeli olarak taşeron firmaya bağlı çalıştıkları, kanunlara aykırı davranışlarının gereğinin yerine getirileceği dile getirildi. Açıklamada, şöyle denildi: “Belediyemizin ve Zabıta Müdürü Celal Aksoy’un bu tür bir eylemden haberi yoktur, böyle bir eylemi tasvip etmediğimiz gibi teşvik de etmeyiz. Belediyemizin böyle bir eylem içerisinde olması mümkün değildir. Eylemin yapıldığı gün olan 3 Ocak 2014 Cuma günü, eyleme katıldığını belirttiğiniz 6 personelin izinli olduklarını tespit ettik. Bu kişilerin mesai saatleri, izin günleri ve belediyecilik hizmetleri dışında yaptığı iş ve işlemlerden belediyemizin sorumlu tutulamayacağı aşikârdır. Eyleme ilişkin elinizdeki belgeleri (görüntü, fotoğraf vs.) belediyemize ulaştırmanız halinde, yasalara, ahlaka ve toplumsal değerlere aykırı bir durum tespiti halinde kanuni yetkimiz çerçevesinde, haklarında gerekli işlemlerin yapılacağını bilmenizi isteriz.”

Zaman

 

Top